Vai, nenododot veco pasi, var saņemt sodu?
Sarunā ar laikrakstu “Vaduguns” kāda Balvu novada iedzīvotāja pastāstīja, ka viņa netīšām sabojāja savu pasi, bet neilgi pēc tam tā arī pazuda. “Vai, dodoties pēc jaunas pases un nenodot iepriekšējo personu apliecinošu dokumentu, var saņemt sodu?” jautā lasītāja.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) skaidro: “Ļoti bieži saskaramies ar situācijām, kad pārvaldes klienti, atnākot noformēt jaunu pasi un/vai eID karti, nav saglabājuši savu iepriekšējo personu apliecinošo dokumentu, jo tas kļuvis lietošanai nederīgs vai beidzies dokumenta derīguma termiņš. Atgādinām, ka personu apliecinošs dokuments nav konkrētā cilvēka, bet gan Latvijas Republikas īpašums, kas jānodod pārvaldei, kad tas kļūst lietošanai nederīgs! Par pases un/vai eID kartes bojāšanu vai lietošanai nederīgas pases vai eID kartes nenodošanu, saņemot jaunu personu apliecinošu dokumentu, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 35 eiro. Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli.”
PMLP arī atgādina, ka, maksājot valsts nodevu par pases un/vai eID kartes izsniegšanu, cilvēks to nepērk, bet maksā valsts nodevu par dokumentu noformēšanu personu apliecinoša dokumenta izgatavošanai un izsniegšanai. Tas nozīmē, ka pēc pases vai eID kartes derīguma termiņa izbeigšanās tā jānodod izdevējiestādei – PMLP teritoriālajai nodaļai. Tāpat pases un/vai eID kartes turētājam jāievēro šādi noteikumi: dokuments jāglabā tā, lai tas nenonāktu cita cilvēka rīcībā un lai bojājuma dēļ tas nekļūtu lietošanai nederīgs; par dokumenta pazušanu nekavējoties jāziņo PMLP, Valsts policijai vai Valsts robežsardzei; atrodot cita cilvēka pasi vai eID karti, tā arī jānodod PMLP, Valsts policijai vai Valsts robežsardzei; mēneša laikā pēc personas tiesiskā statusa maiņas vai dokumenta derīguma termiņa beigām pase un/vai eID jānodod PMLP; ja bērns nav sasniedzis 14 gadu vecumu, par viņa pases vai eID kartes glabāšanu atbildīgs šī bērna likumiskais pārstāvis; ja dokumenta turētājs atrodas ārvalstīs, iepriekšminētajos gadījumos jādodas uz Latvijas Republikas diplomātisko vai konsulāro pārstāvniecību, ja attiecīgajā valstī tāda ir. “Ikviena dokumenta turētāja pienākums ir rūpīgi glabāt savu pasi un eID karti!” uzsver PMLP.
Komentāri
Vēl nav komentāru. Esi pirmais, kas pievieno viedokli!